Товщиномір покриттів
Товщиномір покриттів: види, особливості, принципи роботи
Для визначення товщини матеріалу або його покриття використовують спеціальний прилад - товщиномір. Сфера його застосування дуже широка: він необхідний там, де важливо знати точні показники цих параметрів. Наприклад, критично важливо знати ступінь шару іржі для багатьох типів устаткування і транспорту, шпаклівки, ґрунтовки і фарбувального складу – в будівельно-монтажної області. При цьому визначення товщини відбувається без механічного пошкодження цілісності покриття.
Товщиномір – обов'язкове вимірювальне обладнання в автосервісних центрах та машинобудуванні. Прилади використовують для виявлення прихованих вад і товщини лакофарбового покриття кузова автомобілів. Товщиномір покриттів легко розпізнає ділянки, які були пошкоджені в результаті аварійних ситуацій і потім приховані під шаром оздоблювальних і фарбувальних матеріалів. Прилад вкаже подібні вади та їх характеристики: наприклад, якої глибини була вм'ятина.
У будівельній сфері товщиноміри покриттів застосовують для контролю ізолюючого та інших верств на інженерних мережах. Без цих приладів можна провести сертифікації об'єктів на предмет безпеки.
Товщиномір: типи і принципи роботи
Товщиномір: типи і принципи роботи
Виробники пропонують великий вибір толщиномеров, які бувають наступних видів:
- механічні,
- електромагнітні,
- ультразвукові,
- магнітні,
- вихорострумовий.
Механічні пристрої – найбільш прості моделі, що мають вигляд пластини з гребінкою по краях. Розмітка на гребінці дозволяє визначити розмір шару фарби, шпаклівки, ґрунту відразу після нанесення на основу. При вимірюванні порушується цілісність покриття.
Електромагнітний товщинометр працює з використанням ефекту магнітної індукції, заміряючи товщину шару на металевій поверхні по параметру магнітного поля. Виміри відбуваються без порушення покриття, точність даних дає не більше 3% похибки.
Ультразвуковий прилад для вимірювання товщини відноситься до найбільш точним і дозволяє визначити не тільки товщину шару, але і їх кількість – залежно від матеріалів. Ультразвуковая волна проникает в объект, отражается обратно и улавливается датчиком прибора. Такие толщиномеры легко различит слои шпаклевки, грунтовки и краски. Используют приборы для контроля качества при выпуске различной продукции, они измеряют покрытия на любых поверхностях: стеклянных, керамических и т.д. Вместе с тем приборы не подходят для измерений покрытий на бетонных, деревянных и пенопластовых поверхностях.
Магнитные устройства подходят для измерений покрытий, нанесенных на металлическую поверхность (черные металлы). Рабочий орган прибора - постоянный магнит, замер происходит по степени уменьшения магнитного поля, зависящего от тодщины покрытия.
Вихретоковые прибор для измерения толщины используют на поверхностях –проводниках тока. Генератор устройства создает на поверхности вихревые токи и электромагнитное поле, на параметры которого влияет слой изолирующего покрытия. Устройство данного вида высокоточно на изделиях из меди и алюминия, им можно измерять те металлические объекты, на которые не реагируют магнитные модели.
Как выбрать прибор для измерения толщины покрытия
Для покупки оптимальной модели прибора для измерения толщины необходимо ознакомиться с техническими параметрами и соотнести их с областью будущего применения. Разные по принципу действия устройства нельзя назвать универсальными: они хороши для измерения одних материалов и не подходят для других. Единственное исключение – ультразвуковые приборы. В автосервисе, к примеру, можно использовать все типы приборов, кроме механического.
Погрешность – немаловажный параметр устройств для измерения толщины покрытия. Минимальную цифру показывают ультразвуковые модели – до 1%, остальные – до 3%.