Нутроміри
Нутромір – це високоточний вимірювальний інструмент, який призначається для вимірювання розмірів отворів і пазів, а також внутрішніх поверхонь різних деталей. ... Ціна ділення даного вимірювального інструменту становить 0,01 мм, а похибка показань, при цьому - від 0,15 до 0,025 мм
Види нутромірів
У даних вимірювальних приладів відсутня суворе поділ за типами, але найчастіше їх поділяють на якомусь відмітним ознакою, наприклад цангові або кулькові по конструкції, індикаторні або мікрометричні за типом відлікового пристрою і т. д. Поширеною класифікацією є метод вимірювань – абсолютний або відносний.
Для вимірювання абсолютним способом застосовуються, як правило, мікрометричні вимірювальні інструменти. Дані види нутромірів (друге популярна назва – штихмасс) по конструкції схожі з мікрометром і дозволяють здійснювати виміри з використанням подовжувачів в певних діапазонах - від 50 до 75 мм, від 75 до 175 мм і т. д. аж до 1520-4000 мм.
Нутроміри індикаторні застосовуються для проведення замірів відносним методом при діаметрі отворів від 6 мм. Найчастіше оснащуються індикатором годинникового типу, який сполучається безпосередньо з вимірювальним пристроєм.
Нутромір – це прецизійний інструмент для визначення розмірів пазів, отворів і внутрішніх поверхонь виробів методами абсолютного або відносного вимірювання. При визначенні діаметра принцип роботи приладу схожий з радиусометром, але дозволяє проводити виміри в важкодоступних місцях.
Існуючі типи нутромірів поділяються за конструктивними особливостями, за типом контакту, отсчетному пристрою і т. д. Найчастіше ці прилади поділяються за методом вимірювань – абсолютному або відносному. Для абсолютних вимірювань застосовуються мікрометричні типи інструменту, для відносних – індикаторні. На цих типах нутромірів ми зупинимо нашу увагу.
Нутроміри мікрометричні (НМ)
Даний тип приладів являє собою мікрометричний гвинт з жорстко закріпленим барабаном і стеблом з вимірювальним наконечником. Його конструкція схожа з мікрометром, межі вимірювань приладу можуть становити від 50 до 4000 мм. Для проведення вимірювань необхідно:
- встановити прилад строго перпендикулярно відносно осі отвору деталі;
- один кінець щільно встановити на край отвору;
- пересувати другий кінець в діаметральній площині з регулюванням мікрометричним гвинтом для встановлення точного значення.
Точність вимірювань досягає 0,01 мм Съём показаний осуществляется путем отсчета делений по измерительной шкале и сложения результата с длинами стебля и концевых мер. Нутромеры оснащаются установочной мерой для проверки и регулировки на рабочем месте точности настройки. Хранить их необходимо в футлярах для защиты от забоин и загрязнений.
Нутромеры индикаторные (НИ)
Данный тип измерительного инструмента состоит из двух элементов – самой измерительной части и индикаторной головки с часовым циферблатом (наиболее частый вариант). С его помощью можно определять диаметры от 6 и более мм. при погрешности 0,15-0,025 мм. Цена деления прибора составляет 0,01 мм.
Индикатор нутромера оснащен двумя шкалами:
- Малая – указывает количество полных оборотов второй шкалы.
- Большая – размер в пределах 1 мм при цене деления 0,01 мм.
Соответственно по количеству делений малой шкалы определяется количество миллиметров, а по большой определяется доли миллиметра с шагом до 0,01. Движение стержня составляет 10 мм, но может быть увеличено благодаря использованию набора стержней.
Замер осуществляется путём подбора стержней требуемой длины. Измерительный прибор размещается в отверстии строго перпендикулярно его оси и при легких покачиваниях определяют отклонение размера в большую или меньшую сторону по наклону стрелки. Если стрелка колеблется влево, то диаметр изделия больше заданного при настройке инструмента, если вправо – меньше. Далее, от набранного мерами значения отнимается (при наклоне влево) или прибавляется (вправо) отклонение стрелки. Так, при размере стержня 10 мм и отклонении вправо стрелки малой шкалы на 1 оборот и большой шкалы на 11 делений мы получаем точный диаметр в 10+1+(11*0,01)=11,11 мм. Соответственно, если отклонение стрелки было влево, то размер составит 10-1-(11*0,11)=8,89 мм.
Для более точного определения диаметров методом относительного измерения существуют нутромеры с точностью 0,001 и 0,002 мм. Для их настройки используются контактные аттестованные кольца или блоки концевых мер. При использовании этих и других типов нутромеров необходимо учесть температуру наружного воздуха, и даже тепло рук способное вызвать расширение измерительной штанги на сотые доли миллиметра. Держать индикаторный прибор рекомендуется исключительно за деревянную втулку.